ابزار رایگان وبلاگ

icon

پایگاه اینترنتی عترت طاهرین

شب قدر و فلسفه قرآن به سر گذاشتن - پایگاه اینترنتی عترت طاهرین
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ویدیو

مسابقات

  هر سال مسابقات کشوری جامعه القرآن برگزار میشه و علاقه مند های زیاد خودش رو داره. اما یه فرقی که امسال این مسابقات داره اینه که امسال علاقه مندان از سراسر جهان شرکت میکنند و فقط مربوط به کشور پر افتخار ایران نیست. امسال میزبان این مسابقات مردمان خون گرم استان یزد هستند و تمامی شرکت کنندگان مهمان مردمان شهر قنات و قنوت وقناعت. زمان و مکان برگزاری این مسابقات هم12 و 13 و 14 مرداد ماه در دانشگاه یزد هست. امیدواریم که امسال هم همچون سال های گذشته مسابقات سطح بالای خود رو حفظ کنه

  » اخبار و عکس های این مسابقات به زودی در وب قرار میگیرد.

آمار و ارقام

  تعداد بازدیدکنندگان : 6443
  آخرین آپدیت: یک شنبه 1395/4/20

به سوی ولایت

  اى مردم! اندیشه کنید و آیات الهى را بفهمید، در محکمات آن دقت کنید و متشابهات آن را دنبال نکنید. به خدا قسم هرگز کسى نداهاى قرآن را نمى تواند بیان کند و تفسیر آن را روشن کند، جز آن کسى که من دست او را گرفتم و او را معرفى کردم.

  » پیامبراکرم در روز عید غدیر

ملکه شدن حفظ

  قابل توجه دوستان گرامی این بخش مخصوص سوالات شما است که در رابطه با قرآن است .این مطلب پاسخ به سوال دوست مان که در قسمت نظرات مطلب اول گذاشته شده است میباشد. شما هم اگر سوالی در زمینه حفظ قرآن دارید میتوانید بپرسید   پاسخ به سوال آقای نوروزیان:"همانگونه که از اساتید حفظ شنیده اید ، ملکه شدن یکی از مراحل حفظ است. این مراحل عبارت اند از:   برای مشاهده ادامه مطلب
  » بر روی تصویر کلیک کنید

حدیث

جستجو

تواشیح

شرح حال

  از زبان نویسنده:

  فضای مجازی محل امتحان‌ها و تکلیف‌های جدید ماست؛ امتحاناتی که ماهیت متفاوتی نسبت به دیگر آزمایش‌های آدم‌ها، در قرون و اعصار گذشته ندارد، ولی متناسب با وضعیت انسان معاصر مختصات خاصی پیدا کرده است. همچون تمام امتحانات دنیا، نه می‌توان کاملاً آن را کنار گذاشت و نه می‌توان به راحتی از آسیب‌هایش در امان بود. همۀ دنیا همینطور است.مهم این است که ما بتوانیم در مواجهه با این عرصه، هوشمندانه و مسئولانه برخورد کنیم، و با نشان دادن قدرت معنوی خود محل تجلی حکمت خداوند متعال در خلقت انسان قرار گیریم. ما با ساخت این وبلاگ در نظر داشته و داریم که گامی هر چند کوچک در زمینه معنوی ساختن فضای سایبری برداریم. امیدوارم که ما را یاری فرمایید.

  ابوالفضل جعفرپور

پرهیزازتجملات

  به گزارش خبرگزاری مهر: :

  حجت الاسلام محمد باقر حسینی اراکی در مراسم اختتامیه بخش نخست سی و هشتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که شامگاه دوشنبه در کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: اگر تلاوت قرآن در محور عبودیت و انس با قرآن قرار بگیرد موجب ترویج صحیح عمل به دستورات الهی می‌شود.

  وی افزود:

  «شهید حسن دانش» از شهدای قرآنی فاجعه منا، سال‌ها پیش در یک محفل انس با قرآن در استان کرمانشاه حضور پیدا کرد و خطاب به من گفت: «اگر میخواهی تلاوت‌های من اثر بخش شود فراهم کردن مکان ساده‌ای برای من کفایت می‌کند».

  کاری از پایگاه اینترنتی عترت طاهرین

این بقیه الله

  معرفی امام زمان از زبان خودشان :

  ابونصر خادم میگوید: سه روز بعد از تولد آن جناب(حضرت مهدی) به حجره ای که گهواره آن مولود در آن بود رفتم و چون او را دیدم مانند قرص ماه می درخشید و از روی مودت و مسرت بر او سلام کردم؛ فوراً جواب سلام مرا داد

  و در معرفی خود فرمود:

  « أنا خاتَمُ الأوصیاءِ وَ بِی یَرفَعُ البَلاء عَن شیعَتی : من خاتم اوصیائم و بواسطۀ من بلاها از شیعیانم برداشته می شود.»

  کاری از پایگاه اینترنتی عترت طاهرین

پیوند ویژه

  امام خمینی

  دفتر مقام معظم رهبری

نظرسنجی

  چطور با ما آشنا شدید؟

نغمه های بهشتی

اسلایدر

شب قدر و فلسفه قرآن به سر گذاشتن

یکی از اعمال مشترکه شب های قدر که البته فلسفه های زیادی هم دارد، گشودن قرآن در مقابل و خواندن دعای و سپس قرآن را بر سر نهادن و 14 نفس مقدس را میان خود و خدای خویش واسطه قرار دادن است.


برای دعا در محضر حضرت حق، باید بهترین و مقرب‏ترین دوستان خداوند متعال را شفیع قرار داد و چه بهتر که در پناه قرآن به محضر دوست قدم بگذاریم و به قرآن و عترت متوسل شویم.

 

عمل بر سر گذاشتن قرآن و واسطه قرار دادن آن و چهارده معصوم، به سبب عظمت آنها در پیشگاه الهی و تواضع در مقابل ثقلین است و در حقیقت ادب در مقابل ثقلین، ادب در برابر حضرت حق - جل و علا - و رعایت حدود بندگی است که این عمل را خود ائمه(ع) به ما آموخته‏اند.

 

مرحوم آیة الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، عارف بزرگ معاصر، می‏فرماید: که در هنگام قرآن به سر گذاشتن چهار نیت را در دل بگذرانید: 1- مغز که به مثابه مرکب عقل و خرد است، به واسطه قرآن تقویت شود.


عقل و خرد انسان به واسطه قرآن و علوم قرآن تکمیل گردد،عقل و خرد در برابر قرآن و عظمت آن خاضع گردد. و نور عقل و خرد به نور قرآن منضم شود.

 حضرت آیت الله جوادی آملی نیز می فرماید: منظور از قرآن به سر گرفتن در این شب عزیز این است که قرآن در رأس همه امور ما قرار بگیرد و تمام شؤن زندگی ما قرآنی شود.


رأس امور قرار دادن قرآن یعنی تمام علوم، اسلامی بشود و متون درسی دانشگاه های ما اسلامی بشود و اگر قرآن رأس امور بود همه مسایل درسی، سیاسی و اجتماعی ما حل می شود.


اینکه بعد از قرآن به سر گرفتن نام ائمه برده می شود این است که بفهمیم اینها مفسر و مبین قرآن هستند پس هم قرآن بر سر است و هم عترت؛ و سر هم جزء اعضاء رییسه است و شریفترین عضو بدن.


اینکه می گویند قرآن در شب قدر نازل شد، نزول قرآن بمانند نزول باران نیست. در نزول باران می گوییم خدا باران نازل کرد به معنی انداختن، ولی نزول قرآن به معنی انداختن نیست بلکه بمعنی آویختن است، مانند آویختن طناب به درون چاه.


خداوند می فرماید که ما این طناب را آویختیم که یک طرف آن به دست من است وطرف دیگر به دست شما؛ اقرأ و أرق بگیرید و بالا بیایید واعتصموا بحبل الله جمیعا به این ریسمان الهی چنگ بزنید.


در این شب از خدا بخواهیم که گناهان گذشته ما را بیامرزد؛ کم همتی است و این جزء ریخت و پاش شب قدر است؛ بلکه در این شب باید از خداوند بخواهیم در آینده اهل گناه ومعصیت نباشیم وگرنه لیله القدر ما تبدیل به لیله القبر می شود.