ابزار رایگان وبلاگ

icon

پایگاه اینترنتی عترت طاهرین

مناظرات امام هشتم علیه السلام و دفاع از اهل بیت علیهم السلام - پایگاه اینترنتی عترت طاهرین
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ویدیو

مسابقات

  هر سال مسابقات کشوری جامعه القرآن برگزار میشه و علاقه مند های زیاد خودش رو داره. اما یه فرقی که امسال این مسابقات داره اینه که امسال علاقه مندان از سراسر جهان شرکت میکنند و فقط مربوط به کشور پر افتخار ایران نیست. امسال میزبان این مسابقات مردمان خون گرم استان یزد هستند و تمامی شرکت کنندگان مهمان مردمان شهر قنات و قنوت وقناعت. زمان و مکان برگزاری این مسابقات هم12 و 13 و 14 مرداد ماه در دانشگاه یزد هست. امیدواریم که امسال هم همچون سال های گذشته مسابقات سطح بالای خود رو حفظ کنه

  » اخبار و عکس های این مسابقات به زودی در وب قرار میگیرد.

آمار و ارقام

  تعداد بازدیدکنندگان : 6443
  آخرین آپدیت: یک شنبه 1395/4/20

به سوی ولایت

  اى مردم! اندیشه کنید و آیات الهى را بفهمید، در محکمات آن دقت کنید و متشابهات آن را دنبال نکنید. به خدا قسم هرگز کسى نداهاى قرآن را نمى تواند بیان کند و تفسیر آن را روشن کند، جز آن کسى که من دست او را گرفتم و او را معرفى کردم.

  » پیامبراکرم در روز عید غدیر

ملکه شدن حفظ

  قابل توجه دوستان گرامی این بخش مخصوص سوالات شما است که در رابطه با قرآن است .این مطلب پاسخ به سوال دوست مان که در قسمت نظرات مطلب اول گذاشته شده است میباشد. شما هم اگر سوالی در زمینه حفظ قرآن دارید میتوانید بپرسید   پاسخ به سوال آقای نوروزیان:"همانگونه که از اساتید حفظ شنیده اید ، ملکه شدن یکی از مراحل حفظ است. این مراحل عبارت اند از:   برای مشاهده ادامه مطلب
  » بر روی تصویر کلیک کنید

حدیث

جستجو

تواشیح

شرح حال

  از زبان نویسنده:

  فضای مجازی محل امتحان‌ها و تکلیف‌های جدید ماست؛ امتحاناتی که ماهیت متفاوتی نسبت به دیگر آزمایش‌های آدم‌ها، در قرون و اعصار گذشته ندارد، ولی متناسب با وضعیت انسان معاصر مختصات خاصی پیدا کرده است. همچون تمام امتحانات دنیا، نه می‌توان کاملاً آن را کنار گذاشت و نه می‌توان به راحتی از آسیب‌هایش در امان بود. همۀ دنیا همینطور است.مهم این است که ما بتوانیم در مواجهه با این عرصه، هوشمندانه و مسئولانه برخورد کنیم، و با نشان دادن قدرت معنوی خود محل تجلی حکمت خداوند متعال در خلقت انسان قرار گیریم. ما با ساخت این وبلاگ در نظر داشته و داریم که گامی هر چند کوچک در زمینه معنوی ساختن فضای سایبری برداریم. امیدوارم که ما را یاری فرمایید.

  ابوالفضل جعفرپور

پرهیزازتجملات

  به گزارش خبرگزاری مهر: :

  حجت الاسلام محمد باقر حسینی اراکی در مراسم اختتامیه بخش نخست سی و هشتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که شامگاه دوشنبه در کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: اگر تلاوت قرآن در محور عبودیت و انس با قرآن قرار بگیرد موجب ترویج صحیح عمل به دستورات الهی می‌شود.

  وی افزود:

  «شهید حسن دانش» از شهدای قرآنی فاجعه منا، سال‌ها پیش در یک محفل انس با قرآن در استان کرمانشاه حضور پیدا کرد و خطاب به من گفت: «اگر میخواهی تلاوت‌های من اثر بخش شود فراهم کردن مکان ساده‌ای برای من کفایت می‌کند».

  کاری از پایگاه اینترنتی عترت طاهرین

این بقیه الله

  معرفی امام زمان از زبان خودشان :

  ابونصر خادم میگوید: سه روز بعد از تولد آن جناب(حضرت مهدی) به حجره ای که گهواره آن مولود در آن بود رفتم و چون او را دیدم مانند قرص ماه می درخشید و از روی مودت و مسرت بر او سلام کردم؛ فوراً جواب سلام مرا داد

  و در معرفی خود فرمود:

  « أنا خاتَمُ الأوصیاءِ وَ بِی یَرفَعُ البَلاء عَن شیعَتی : من خاتم اوصیائم و بواسطۀ من بلاها از شیعیانم برداشته می شود.»

  کاری از پایگاه اینترنتی عترت طاهرین

پیوند ویژه

  امام خمینی

  دفتر مقام معظم رهبری

نظرسنجی

  چطور با ما آشنا شدید؟

نغمه های بهشتی

اسلایدر

مناظرات امام هشتم علیه السلام و دفاع از اهل بیت علیهم السلام

از نگاه تربیتی و اخلاقی، یکی از بهترین و کارآمدترین روشهای پرورشی و سازندگی، تربیت از راه نشان دادن الگوها و سرمشق های عینی و عملی است.
 
اسلام به عنوان مکتبی انسان ساز و جامعه پرداز این اصل اصیل را در برنامه های تربیتی و اخلاقی خود مطرح کرده و با ارائه الگوهای اصلی و حقیقی و پرهیزدادن از الگوهای بدلی و دروغین، روش تربیتی ویژه ای را به جامعه بشری نشان داده است.
 
قرآن کریم افزون برآموزش های موعظه ای، دستورالعملهای کلی و بنیادی در زمینه کسب فضایل و خصلت های انسانی و آداب و اخلاق اسلامی; الگوهای عینی را نیز معرفی کرده است:
 
1- «قد کانت لکم اسوة حسنة فی ابراهیم و الذین معه...»
 
قطعا برای شما در پیروی از ابراهیم و کسانی که با اویند سرمشقی نیکوست.
 
2- «لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنة...»
 
برای شما در زندگی رسول خدا صلی الله علیه و آله سرمشق نیکویی است.
 
در آیات زیادی در قرآن سخن از نمونه های عالی انسانی به میان آمده و به عنوان راه یافتگان فرزانه و قابل پیروی معرفی شده اند.
 
درفرهنگ دینی و گفتار پیشوایان مذهبی نیز به این اصل اساسی اشارت ها و صراحت های گوناگون به چشم می خورد.
 
امام علی علیه السلام می فرماید:
 
«فتابنبیک الاطیب الاطهر صلی الله علیه و آله فان فیه اسوة لمن تاسی...»
 
پس به پیامبر پاکیزه و پاک صلی الله علیه و آله خود اقتدا کن که در - رفتار - او خصلتی است که زدودن اندوه خواهد....
 
در این کلام نورانی که حضرت پیش از آن به اسوه هایی مانند حضرت موسی و حضرت عیسی و حضرت داود علیهم السلام اشاره می کند، دو نکته قابل دقت است:
 
1- اصل اسوه پذیری و ضرورت الگو در زندگی انسان مسلمان.
 
2- نشان دادن بهترین و جامع ترین الگو در تمام زمینه های انسانی و الهی; یعنی وجود پربرکت و باکرامت رسول الله صلی الله علیه و آله.
 
امام صادق علیه السلام نیز از شیعیان می خواهد که با زبان عمل مردمان را به فرهنگ دینی فراخوانند که این زبان اثرش از زبان گفتاری بسی بیشتر و سودمندتر است:
 
«کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم لیروا منکم الورع و الاجتهاد و الصلاة و الخیر فان ذلک داعیة.»
 
مردمان را به غیر گفتارتان به سوی اسلام و ارزشهای دینی فرا خوانید تا در رفتار شما پرهیزگاری و تلاش و نماز و نیکی ببینند، چه این که این گونه دعوت کردن، اثرگذار است.
 
تردیدی نیست که یکی از بهترین و موفق ترین روش های تربیتی، تربیت از راه نشان دادن الگوهای عملی است و به همین جهت قرآن کریم پیامبراکرم صلی الله علیه و آله را اسلام مجسم و قرآن مجسد می نامد، زیرا تمام مبادی ارزشها در وجودش و در سخن و سیره اش متبلور شده است. در کتابهای تربیتی نیز این روش را برای پرورش و سازندگی فرد و جامعه سودمندتر می دانند.
 
«عملی ترین و پیروزمندانه ترین وسیله تربیت، تربیت کردن با یک نمونه عملی و سرمشق زنده است. تالیف کتاب درموضوع پرورش آسان است و ترسیم یک نقشه خیالی اگرچه کامل و همه جانبه و وسیع باشد، آسان تر; اما این روش و نقشه تا هنگامی که به یک حقیقت عینی واقعی بر روی زمین تبدیل نشده... مرکبی است بر کاغذ و نقشه معلق در فضا. تنها روشی محقق می شود و منشا حرکت می گردد و تحولی در تاریخ ایجاد می کند که عملا بر روی زمین و در زندگی اجتماعی اعمال گردد.»
 
در این سلسله از نوشتار برآنیم که سیر کوتاه داشته باشیم در سیره اخلاقی امام حسین علیه السلام. زیرا براین باوریم که آن حضرت در سخن و سیره خود پس از پیامبر صلی الله علیه و آله و پدر بزرگوارش امام علی علیه السلام و برادرش امام حسن علیه السلام بهترین سرمشق است. آن چنان که خود فرمود: «فلکم فی اسوة »
 
اسوه بودن امام حسین علیه السلام در تمام زمینه های فردی، اجتماعی، سیاسی، نظامی، فرهنگی و اعتقادی تجلی و تبلور دارد. لکن در این نوشته تلاش ما برآن است که از دیدگاه اخلاقی و تربیتی به زندگی و رفتار و گفتار آن حضرت بنگریم. براین باوریم که سیره اخلاقی آن امام همام همچون سیره سیاسی و اجتماعی و عاشورایی وی الهام بخش و انسان ساز است.
 
به دیگر سخن، او همان گونه که سرور شهیدان و سرور آزادگان است، سرآمد بزرگواری ها و فضیلت های انسانی و اسلامی نیز هست. مکتب حسینی تنها مکتب جهاد و مبارزه با دیوهای ظلم و ستم بنی امیه نبود، بلکه پیش از آن، این مکتب و پرورش یافتگانش در میدان جهاد اکبر آزمایش خود را نشان دادند و پیشتازی و جلوداری در میدان ارزشها را به نمایش گذاشتند.
 
حسین علیه السلام عصاره رسالت و میوه درخت امامت است که سیره اخلاقی او می تواند ترسیم کننده ارزشهای والای قرآنی باشد. اعتلای شخصیت اخلاقی امام حسین علیه السلام و استقلال شخصیت سیاسی اجتماعی آن حضرت، انعکاس گسترده ای در جامعه اسلامی آن روز داشت; به گونه ای که دشمنان و مخالفان وی نیز آن را باور داشتند; به این جمله که از زبان معاصران آن حضرت نقل شده، بنگرید: معاویه به فرزندش یزید چنین سفارش کرد:
 
«حسین احب الناس الی الناس »
 
حسین محبوب ترین چهره مردمی است.
 
و نیز ولیدبن عتبه، والی مدینه به عبیدالله بن زیاد نوشت:
«حسین به عراق روی آورده است. او فرزند فاطمه و فاطمه دختر پیغمبر صلی الله علیه و آله است. بترس از آن که کمترین ناگواری به او برسانی و اگر با او بد رفتاری کنی، مردم به تو و قبیله ات می شورند و هیچ کس از خاصه و عامه تا ابد آن را فراموش نخواهد کرد.»
 
این دو نمونه گواه این نکته است که: امام حسین علیه السلام به عنوان یک انسان وارسته و فرزانه در عصر خودش مطرح بوده و سیره و روش آن حضرت برهمگان روشن و معلوم بوده است.
 
چهره سیاسی - اجتماعی و نیز چهره انسانی و اخلاقی امام حسین علیه السلام به عنوان الگوی عینی جامعه اسلامی در میان دوست و دشمن مطرح بوده است.
 
اباعبدالله علیه السلام پیش از هرچیز، «عبدالله » بود و عبودیت در تمام زوایای زندگی و رفتار و گفتارش آشکار بود. سیره او سازنده انسان و ترسیم کننده سیستم ارزش های اخلاقی است. به این حدیث شریف از زبان امام باقر علیه السلام بنگریم و چهره انسان های سوزنده و سازنده را ترسیم نماییم و سپس به نمونه هایی از سیره سازنده اخلاقی امام حسین علیه السلام بپردازیم:
 
امام باقر علیه السلام در ترسیم اسوه های شرآفرین و الگوهای برکت آفرین و رحمت بخش چنین می فرماید:

«ان لله عبادا میامین میاسیر یعیشون و یعیش الناس فی اکنافهم و هم فی عباده مثل القطر، و لله عباد ملاعین مناکیر، لایعیشون و لا یعیش الناس فی اکنافهم، و هم فی عباده مثل الجراد، لایقعون علی شی ء الا اتواعلیه.»
 
«همانا برای پروردگار بنده هایی است پربرکت و بامیمنت که خود خوش می زیند و مردم نیز در پرتو آنان زندگی خوشی دارند. آن ها در میان بندگان مانند بارانند. در برابر، انسان هایی هستند نفرین شده و نکبت بار که نه خود زندگی سالمی دارند و نه کسی از زندگی آنان بهره ای می گیرد. این گروه مانند ملخ هستند که جز نابودی و تبهکاری چیزی ندارند.»
 امام حسین علیه السلام الگوی رحمت، رافت، کرامت و بزرگواری است که باران وجودش همگان را سیراب می سازد و شادابی و نشاط و حیات و حرکت می آفریند.